b_210_150_16777215_00_images_stories_2021_image-1.png

Wniebowstąpienie Pańskie jest świętem upamiętniającym wstąpienie do nieba zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. Jako święto chrześcijańskie obchodzone jest corocznie w 40. dniu od Zmartwychwstania Pańskiego. Określenie „Wniebowstąpienie Pańskie” wywodzi się z opisu, przekazanego przez św. Łukasza w Dziejach Apostolskich. Wniebowstąpienie Pańskie miało miejsce na Górze Oliwnej.

Po Wniebowstąpieniu Pańskim wierni przygotowują się na przyjęcie Ducha Świętego. W tym czasie czytania liturgiczne zawierają opis obietnicy zesłania Ducha Świętego, natomiast w kościołach odprawiana jest Nowenna do Ducha Świętego. W prezbiterium zostawia się figurę Zmartwychwstałego. Paschał i czerwona stuła na krzyżu pozostają na swoim miejscu jeszcze przez tydzień do uroczystości Zesłania Ducha Świętego.
 
Uroczystość Wniebowstąpienia w Polsce od 2004 roku, zgodnie z dekretem watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, obchodzimy w VII Niedzielę Wielkanocną.